Barokowe konstelacje - Idea | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Barokowe konstelacje - Idea

Barokowe konstelacje, czyli muzyczna podróż prosto do gwiazd

Czy zastanawialiście się kiedyś, co łączy muzykę poważną i gwiazdy? Powiązań jest więcej, niż może się Wam wydawać… Dostrzegli to uczeni i artyści epoki baroku, którzy odnosili się do harmonii wszechświata, nawiązując do starożytnej koncepcji "muzyki sfer" (muzyka universalis). Idea ta, rozwinięta przez filozofów takich jak Pitagoras, zakładała, że ruchy ciał niebieskich tworzą niewidzialną muzykę, harmonię kosmiczną, odzwierciedlającą boski porządek wszechświata. 

To właśnie w epoce baroku nastąpiły tak kluczowe dla astronomii odkrycia naukowe Keplera czy Galileusza. Kepler w swoich pracach pisał o harmonii wszechświata w kontekście muzycznym. Te idee rezonowały z muzyką Bacha, Händla i Vivaldiego, którzy ukazywali boski porządek w swoich dziełach.

„Barokowe konstelacje” to projekt składający się z dwóch koncertów. W programie znalazły się dzieła trzech wspomnianych kompozytorów epoki baroku: Georga Friedricha Händla, Jana Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego. W 2025 roku przypada 340. rocznica urodzin G. F. Händla oraz 340. rocznica urodzin J. S. Bacha, wydarzenie będzie więc okazją do uczczenia pamięci twórców i prezentacji ich ponadczasowych dzieł. 

Projekt „Barokowe konstelacje” wpisuje się w obchody Roku Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza oraz Roku Wilhelminy Iwanowskiej, wybitnej polskiej astronomki, która zajmowała się badaniami nad gwiazdami i galaktykami. 

Do udziału w koncertach cyklu „Barokowe konstelacje” zaprosiliśmy znakomitych artystów sceny operowej i wiolinistycznej, którzy wzniosą muzykę baroku na gwiezdne wyżyny.